Lassulóban a kínai termelés! Ez a világ második legnagyobb gazdasága esetén annyit tesz, hogy az ipari termelés a tavalyihoz képest „csak” 9 százalékkal növekszik az eddigi 9.2 százalék helyett. Igaz elképesztõ számokról van szó, de kétségessé vált a kitûzött 7.5 százalékkal bõvülõ GDP tartása, így mennyiségi lazításra lehet szükség ennek eléréséhez Kínában is. A hitelpiac is igen jelentõsen zsugorodik, egészen a 2008-as szintekig szorult vissza a hitelállomány: 1080 milliárdról 385 milliárd jüanra.
Ez nem csak a gazdasági lendület csökkenésének tudható be, hanem olyan jogszabályi változásoknak is, amelyek révén a korábbiaknál jóval nehezebb hitelhez jutni. A gazdaság növekedési ütemének lassulásához a visszaesõ beruházások és a mérséklõdõ beszerzések is hozzájárultak. A Hang Seng Indexen is megfigyelhetõek a visszaesõ makroadatok jelei: a szeptembert 7.5 százalékos mérséklõdéssel zárta a kínai részvényindex.
Technikai oldal
Mi történt? Kialakult az elõzõ havi Hang Seng Index elõrejelzésben említett chart szimmetria, 24 400-ig tudott emelkedni végül a kínai részvényindex. A lefordulás során megállás nélkül törte át a HSI árfolyam a 24 000-es sávtetõt és a hónap végére alulhaladta az 50-es exponenciális mozgóátlagot is.
Mi várható? A range-be való visszatérést és az 50-es mozgó letörését követõen megnyílt a tér a világos kékkel rajzolt emelkedõ trendvonalig , amelyet a 200-as exponenciális mozgóátlag is erõsít. A sávalj eléréséhez le kéne törnie a HSI árfolyamának az emelkedõ trendvonalat, amellyel oldalazásba fordulhatna át a trend, így az árfolyamgrafikon is egyértelmûen tükrözné a gazdaság lassulását. Az indikátorok lefordultak az extrém értékeikbõl a chart szimmetria kialakulásakor, már közel kerültek a vételi tartományokhoz, de fordulat jelei egyelõre nem láthatóak még.